Davet Elbisesi Seçiminde En Önemli 5 Başlık

Biz kadınlar için (en azından nasilsa1gün blog ekibi olarak bizim için) güzel elbise alıp giymek için en önemli bahane düğünler ve davetler. Uzun zaman önceden keyifli bir ne giysem telaşı başlar. Çoğu zaman etkinliğin kendisinden daha keyifli bir telaş! Davet sahibiyseniz keyif biraz stresle birleşebilir ama sonuçta hangimiz güzel bir elbise giymek istemeyiz ki…

 
 
Ancak şu da var ki, davet elbiselerinin ömrü çok uzun değil... Çoğumuz aynı misafirlerin arasında aynı elbiseyi birden fazla kez giymekten çekiniyoruz. Dolayısıyla bir süre sonra mevcut elbiseleri elden çıkarmak ve yenilerine sahip olma ihtiyacı doğuyor. Davet elbisesi seçerken göz önünde bulundurmamız gereken unsurlara bir göz atalım:
 
Davet Tipi
 
Öncelikle elbiseyi ne amaçla aldığının farkında olarak alışveriş yapmalısın. Evde gerçekleşecek bir nişan töreni için taşlı bir abiye almak oldukça gereksiz olabilir ve seni demode gösterir.  Hangi aktivite için elbise aldığını bilmek ve davetin senin için ne kadar önemli olduğunu belirlemek oldukça önemlidir. 
 
Davet Sahibi İle Yakınlık Derecesi
 
Zorunluluktan katıldığın, iş yerinden bir arkadaşının düğününde siyah düz bir elbise veya tulum giymen uygunken, çok yakın bir arkadaşının düğününde daha özenli bir elbise giymeni bekleyebilir davet sahibi.
 
Genelde yurtdışında davet sahibi ile ne kadar yakınsan o kadar uzun elbise giymelisin denir; ama burada biz kendini nasıl rahat hissediyorsan o tarz bir elbise seçmen gerektiğini düşünüyoruz. Yakın bir arkadaşının düğünüyse, giymeyi planladığın kıyafetin bilgisini geline önceden verebilirsin.  Çünkü bazı gelin adayları, nedime konseptine uyup yakınlarının benzer renklerde kıyafet giymesini isteyebiliyorlar. ilk aşamada bu durumu netleştirdikten sonra elbise arayışına başlayabilirsin.  Düğün harici davetlerde ise davet sahibinin ne renk kıyafet giyeceğini öğrenip farklı bir renkte elbise almak hem seçimini kolaylaştırır, hem de toplu fotoğraflarda daha güzel durur.
 
Davet Mekanı ve Davetin Saati
 
Gerçekleştirilecek mekana göre elbise seçmek seni şık yapacak en önemli detaydır. Bahçede gerçekleşen bir davete ağır, taşlı, koyu renk bir elbiseyle gitmek seni demode gösterirken, kır ya da deniz kenarı davetlerde de "uçuş uçuş" olarak tabir edilen bir elbise çok daha şık bir görüntü vermeni sağlayabilir. Teknede gerçekleştirilen davetler için de yüksek topuklu ayakkabılar, kabarık abiyeler uygun olmaz. Etkinlik, havuz kenarında bir parti ise, payetli mini bir elbise tercih edebilirsin. Görkemli bir salon düğününe katılacaksan, uzun, hatta kuyruklu bir tuvalet ihtişamlı ortama uyacaktır.
 
Bahçede ya da deniz kenarında gerçekleştirilen davetlerde saç aksesuarı kullanmak ise şıklığını tamamlayacak en önemli ipuçlarından biridir.
 
Öğleden sonra gerçekleşen babyshowerlar, doğum günleri, çay davetleri ya da lansmanlar için ise abiye olmayan, günlük giyilebilecek şık bir kıyafet tercih edilmelidir. 
 
Bütçe
 
Bütün parametreleri belirledikten sonra sıra geldi bütçeye. Sonu olmayan, her bütçeye göre elbiselerin olduğunu düşünürsek maksimum verebileceğin  bütçeyi ilk aşamada netleştirmek işini kolaylaştıracaktır.
 
Nasılsa 1 gün ekibi olarak sitemizin fikrinin çıkış noktası da her zaman buydu. "Nasılsa 1 gün giyeceğimiz bir elbiseye neden daha çok para verelim, aylarca taksit ödeyelim." Biz, davet elbisesi için  bütçeni çok zorlayacak kadar fazla para vermemen gerektiğine inanıyoruz. Bizden bir tavsiye: o bütçeyi tatile ayırmak her zaman insanı çok daha mutlu edip, ufkunu genişleterek ruh detoksu sağlar.
 
Mevsim
 
Aman her yer klimalı ya da her yer iyi ısınıyor diye düşünüp her aklına geleni her mevsim giymemelisin. Davet elbisesi seçimini mevsime uygun yapmak önemlidir. Kadife bir elbiseyi, ya da pelerinli bir elbiseyi yazın giymek konforunu inanılmaz düşürür, seni sıcaktan bunaltır ve bütün enerjini tüketir. Aynı şekilde kışın tiril tiril bir elbise de iyi bir seçenek olmayacaktır.
 
Umarız listelediğimiz faktörler davet elbisesi seçimini kolaylaştırır!
 
Stil desteği için bize [email protected] adresinden ulaşabilirsin!