Gelinlik Seçiminde En Önemli 5 Başlık

Büyük gün geldi…

İster küçüklüğünden beri gelinlik giyeceğin günü hayal eden kişi ol, ister “Ben hayatta evlenmem” diyenlerden. Tarih yaklaştığında "Nasıl bir gelinlik giysem?" telaşı ister istemez başlıyor. Balık, A kesim, prenses, bohem… Gelinlik mağazalarına girerken "Sade beyaz elbise hayal ediyorum gelinlik olarak, prenses kesimi denemek dahi istemiyorum" diyip, en gösterişli, en kabarık modelle ayrılanların sayısı hiç de az değil!

Yüzlerce çeşit gelinlik ve çevrendeki herkesin de kendine göre doğru olduğuna inandığı ve sana empoze etmeye çalıştığı bir fikri var.

İmdat! çağrısı yapmadan önce yazımıza kesinlikle göz atmalısın.

Gelinlik seçimi bir çok kişi için çok kolay iken, bir grup için de oldukça vakit alıcı olup, evlilik dönemindeki en stresli başlıklardan birisi haline geliyor ve neşeli geçmesi beklenen düğün hazırlığı sürecinin tadını kaçırıyor. Anın keyfini çıkarmak ve detaylarda boğulmamak için vereceğimiz önerilerle bu süreci en rahat şekilde atlatmana yardımcı olmaya çalışacağız.

 

Bütçe

Düğün dönemi masraflı bir dönem olduğu için hazırlıklara başlamadan önce toplam bir bütçe belirlemek hem çok fazla açılmanı engeller hem de daha çok para ayırmak istediğin alanları önden tespit ederek, başlıklar arasında bütçeyi kaydırmanı sağlar ve işinizi kolaylaştırır.  Örneğin gelinliği daha uygun bir fiyata nasilsa1gun.com üzerinden satın alıp daha uzun bir balayına çıkabilir ya da ev için daha çok içine sinen bir mobilyayı satın alabilirsin!

 

Vücut tipi

Vücut tipi gelinlik seçimi aşamasında şüphesiz ki oldukça önemlidir.  Vücüt tipini iyi tanır ve gelinliğinde öne çıkarmak istediğin bölgeleri önceden tespit edersen işin daha kolay olacaktır. Bunun için de davet elbiselerinde hangi modelin sana daha çok yakıştığını bilmek ya da hangi tarz elbiseler içerisinde kendini daha rahat ve  en önemlisiolduğun gibi hissettiğinden emin olmak son derece önemli. Kendini rahat ve olduğun gibi hissedeceğine inandığın gelinlik içerisinde ancak o gecenin keyfini çıkartabilirsin. Normalde süsten ve abartıdan kaçınan biriysen ancak gelinliğini taşlı bir model seçersen kendini gelinliğin içinde mutlu hissedemeyebilirsin, bu durum da enerjine yansır. Gelinliğin modelini ne kadar beğenirsen beğen, eğer kollarını rahatça hareket ettiremiyorsan, bedeni doğru değilse veya straplez olup aşağıya kayıyorsa, tadilatlar güzel yapılmamıssa, bedenine tam oturmuyorsa bu gelinlik senin için uygun bir gelinlik değildir.  

 

Mekan

Düğünün gerçekleşeceği mekanı göz önünde bulundurarak yola çıkabilirsin: kır, salon ya da deniz kenarı düğünlerine göre alacağın bir gelinlik, fotoğrafların daha tamamlayıcı çıkmasını sağlar. Örneğin bohem tarzda gelinlikler kır düğünlerinde ya da deniz kenarı düğünlerde oldukça güzel durmakta iken, daha kabarık modele sahip gelinlikler ise salon düğünleri ile çok daha fazla özdeşleşmektedir.

 

Mevsim

Gelinliğini alırken düğünün olacağı mevsim şartlarını da düşünmen ve muhtemel fotoğraf çekiminde ya da düğünün gerçekleşeceği yerde sıcaklıktan etkilenmemen, üşümemen ya da terleyip kendini çok rahatsız etmemen çok önemli. Düğünden geriye kalan belki de yıllar boyu bakacağın tek şey fotoğraf. Yaz mevsiminde açık havada gerçekleşecek bir düğün için kalın ve ağır bir gelinlik alırsan hem terleyip bunalabilirsin, hem de makyajın akabilir. Öte yandan kış mevsiminde gerçekleşecek bir düğün için kendine şık bir etol satın alman şıklığından ödün vermeksizin dış çekimlerde ya da ulaşım esnasında üşümeni engelleyecektir.

 

Süre

Gelinliğini sıfır ya da ikinci el, hangisini tercih  edersen et tadilat yaptırmak zorunda kalacağını düşünerek düğünün olacağı tarihten önce gelinliğini alıp düğün yaklaşırken tadilat yaptırmak en optimum yol olacaktır. Düğüne minimum 20 gün kala gelinliğinin elinde olmasını sağlarsan hem daha güvenli bir yol seçersin hem de son anda halletmen gereken işler arasından gelinliği eleyebilirsin. İnternetten almayı tercih ettiğin gelinlik için mevcut bedeninden daha büyük boy beden bir gelinlik alıp tadilat yaptırmak en iyi yoldur.

 

Unutma ki düğünleri eğlenceli, güzel ve akılda kalıcı yapan en önemli faktör gelin ve damadın enerjisidir. Her zaman seçimlerini kendi konforunu düşünerek ve karakterinden vazgeçmeyerek yap ve düğününde en çok eğlenen kişi ol.